راهنمای نویسندگان

بسمه تعالی

با توجه به خط‌ مشی وزارت علوم و تحقیقات و فناوری در جهت تخصصی شدن مجلات علمی، مجله علوم دامپزشکی ایران به مجله پاتوبیولوژی مقایسه‌ای تغییر نام داده است.

 راهنمای تنظیم مقالات

هدف از انتشار مجله پاتوبیولوژی مقایسه‌ای چاپ مقالات علمی و انتشار نتایج پژوهش‌ها و مطالعات در زمینه‌های مختلف علوم پایه و پاتوبیولوژی دامپزشکی و رشته‌های وابسته به آن است. انواع مقالات مورد پذیرش، شامل مقالات پژوهشی، مقالات تحلیلی، گزارشات درمانگاهی و آزمایشگاهی و یادداشت‌های کوتاه علمی می‌باشد. تمامی مقالات به زبان فارسی با چکیده لاتین (انگلیسی) چاپ می‌شود. مقالات نبایستی قبلاً در نشریات خارجی و داخلی  به چاپ رسیده باشند.

 

(مهم:  تمامی اصلاحات انجام شده بعد از داوری مقالات، با رنگ متفاوت در داخل متن اصلاحی مشخص شوند)

 

حجم فایلهای ارسالی بایستی کمتر از 2 مگابایت باشند

 قبل از ارسال مقاله در فایل word این تنظیمات را انجام دهید تا نوشته های فایل ارسالی  به هم ریخته نشوند: 

در قسمت Office Button رفته وارد word option شده و روی گزینه save کلیک کرده و در پنجره باز شده در قسمت   ...... preserve گزینه اول و سوم تیک مارک شود.(لینک زیر دانلود کنید)

لینک راهنمای اصلاح word

 مقالات پژوهشی

1ـ حداقل تعداد صفحات 3 و حداکثر صفحات مطالب ارسالی (با احتساب فهرست منابع)  از 12 صفحه مجله تجاوز نکند.

2ـ مقالات باید دارای عنوان (فارسی و لاتین)، چکیده  (فارسی و لاتین)، واژگان کلیدی (فارسی و لاتین) (بین 5-3 کلمه)، مقدمه، مواد و روش کار، نتایج، بحث و فهرست منابع باشند. در صورت لزوم اسامی افراد یا سازمانها، تحت عنوان تشکر و سپاسگزاری بعد از بحث به طور اختصار آورده شود.

نام و عنوان نویسنده(گان) (فارسی و لاتین) در فایل جداگانه ارسال گردد،.

3ـ چکیده فارسی باید حداکثر 250 کلمه و بیانگر مسئله، هدف، روش کار، نتایج به دست آمده و نتیجه‌گیری باشد.

چکیده لاتین باید مطابق چکیده فارسی باشد و در فایل مقاله اصلی آورده شوند.

4ـ عنوان مقاله در صفحه اول هم بصورت فارسی و هم لاتین ارائه شود.  فایل اصلی مقاله فاقد اسامی و مشخصات نویسندگان باشددقت فرمایید که اسم فایلهای ارسالی اسم نویسندگان مقاله نباشد.

اسامی نویسندگان به همراه مشخصاتشان هم بصورت فارسی و هم انگلیسی  فرستاده شود و نویسنده مسئول مکاتبات با علامت * مشخص شود.. نویسنده(گان) مسئول صحت مطالب خود می‌باشند

نام و مشخصات نویسنده یا نویسندگان بایستی به صورت نام و نام خانوادگی کامل و با قلم B Lotus 10و بصورت انگلیسی به صورت نام خانوادگی کامل و سپس حرف اول نام  و با قلم Times New Roman 10 تایپ شود و نام نویسنده مسئول با علامت ستاره (*)مشخص گردد  و ایمیل ایشان هم نوشته شود.

نکته مهم:

نویسندگانی که مقالات آنها حاصل از پژوهش بر روی نمونه های حیوانی یا کارآزمایی­ های بالینی می باشد، نیازمند درج کد اخلاق در پژوهش در قسمت مواد و روش کار مقالات خود می باشند. لازم به ذکر است که این کد که توسط موسسه ای که طرح تحقیق در آنجا به ثبت رسیده است، ارائه می شود. در غیر اینصورت مجله از بررسی مقاله مذکور اجتناب خواهد کرد.

5ـ مقاله باید در روی صفحات A4 با حاشیه 2 سانتی متر در هر طرف و با استفاده از برنامه 2010 یا Word 2007 تایپ شود.

متن فارسی مقالات با قلم  B Lotus 12 و عناوینی مانند عنوان مقاله، مقدمه، مواد و روش کار و .... با قلم Bold B Lotus 12 تایپ گردد.

در صورت استفاده از واژه های لاتین برای اولین بار در داخل متن، اینگونه واژه ها بایستی بصورت کامل در داخل پرانتز در متن اصلی مقاله نوشته شود و به صورت پاورقی نباشد و از قلم Times New Roman 12 استفاده گردد. منابع هم با این فونت نوشته شوند.

6ـ مطالب ارسالی به نویسنده(گان) عودت داده نخواهد شد.

7ـ جداول، منحنی‌ها، نمودارها و نگاره‌ها (واژه تصویر یا شکل نوشته نشود و حتما نگاره نوشته شود.مثلا. نگاره 1:.......) باید به صورت واضح و قابل چاپ در مجله، دارای توضیحات کافی و در محل مربوط به خود در متن اصلی مقاله آورده شوند. نتایج ارائه شده در جداول نباید به صورت دیگری نظیر منحنی یا شکل و یا متن نوشتاری در مقاله تکرار گردد. تمامی اعداد داخل متن،جداول و نمودارها باید بصورت فارسی نوشته شده باشند و ممیزهای اعداد به درستی نوشته شوند مثلا: (درست: 25/6  ،  نادرست: 25.6). 

جداول، منحنی‌ها، نمودارها و نگاره‌ها و اعداد بایستی به زبان فارسی، همراه با زیر نویس فارسی تهیه گردد. تمامی جداول داخل متن به صورت فرمتی که در فایل انتهایی همین صفحه موجود می باشد، تهیه گردند. به مثال موجود در فایل انتهای همین صفحه (دانلود راهنمای نویسندگان)رجوع گردد.

نیازی به ارسال نمودارها، جداول و نگاره ها در فایل جداگانه نمی باشد و در داخل متن مقاله در جای خود آورده شوند. 

9ـ حداکثر تعداد  نگاره‌ها 10 عدد و حداکثر تعداد منابع 20 عدد می‌باشد.

10ـ نحوه نگارش منابع به شرح ذیل خواهد بود.

تمام منابع فارسی باید به صورت لاتین نوشته شود.

تمام منابع بر اساس سبک ونکوور نوشته شود. در مرجع نویسی به سبک ونکوور (Vancouver Style) مراجع مورد استفاده در متن مقاله به وسیله یک عدد درون پرانتز مشخص می شوند. از این رویه هم برای مراجع درون متن و هم برای مراجعی که در جداول یا تصاویر مورد اشاره قرار می گیرند، استفاده می شود.

 در سبک ونکوور مراجع به همان ترتیبی که در متن ظاهر می شوند شماره گذاری می شوند. در این سبک حتی اگر نام نویسنده (گان) مقاله در متن مورد اشاره قرار گیرد، شماره مذکور باید ذکر شود.

 شماره اولیه ای که برای یک مرجع در متن در نظر گرفته می شود، در ادامه متن هر جای دیگر که به همان مرجع اشاره شود، صرف نظر از اینکه موقعیت جدید اشاره به مرجع در کجای متن باشد، مجدداً مورد استفاده قرار می گیرد.

وقتی در یک مکان واحد در متن، لازم می شود بیش از یک مرجع مورد اشاره قرار گیرد، چنانچه شماره مراجع پشت سر هم باشند، در داخل پرانتز بین مرجع اول و آخر یک خط تیره قرار داده می شود و چنانچه شماره مراجع بطور مرتب و پشت سر هم نباشند، مراجع بوسیله یک کاما «،» از هم مجزا خواهند شد. بطور مثال برای اشاره به مراجع شماره 2، 3، 4، 5، 7 و 10 در یک مکان باید بنویسیم(2-5 ، 7، 10)

کتاب

نام خانوادگی نویسنده(فاصله)حرف یا حروف اول نام کوچک(نقطه)نام کتاب(نقطه)شماره ویرایش(نقطه)محل نشر(:)ناشر(؛)سال انتشار(نقطه)

اگر نویسندگان کتاب شش نفر یا کمتر از شش نفربودند، بایدنام همه آنان درج شود.در هنگام تایپ اسامی، بین هر اسم، یک ویرگولول وسپس یک فاصله قرار گیرد. پس از تایپ آخرین اسم، به جای ویرگول نقطه گذاشته شود.

مثال:

 (2) Watkins PJ. ABC of Diabetes. 5th ed. London: Blackwell Publishing; 2003.

(3) Simons NE, Menzies B, Matthews M. A Short Course in Soil and Rock Slope Engineering. London: Thomas Telford Publishing; 2001.

(4) Petrie KJ, Muller JT, Schirmbeck F, Donkin L, Broadbent E, Ellis CJ, et al. Effect of providing information about normal test results on patients’ reassurance: randomised controlled trial. British Medical Journal. 2007;334(7589): 352–254. Available from: doi:10.1136/ bmj.39093.464190.55.

(5) Partridge H, Hallam G. Evidence-based practice and information literacy. In: Lipu S, Williamson K, Lloyd A. (eds.) Exploring methods in information literacy research. Wagga Wagga, Australia: Centre for Information Studies; 2007. p.149–170.

 مقاله

ﻧﺎم ﺧﺎﻧﻮادﮔﯽ ﻧﻮﯾﺴﻨﺪه(ﻓﺎﺻﻠﻪ) ﺣﺮف اول ﻧﺎم ﮐﻮﭼﮏ(نقطه) ﻋﻨﻮان ﻣﻘﺎﻟﻪ (ﻧﻘﻄﻪ) ﻧﺎم ﻣﺠﻠﻪ (ﻓﺎﺻﻠﻪ) ﺳﺎل اﻧﺘﺸﺎر (ﻓﺎﺻﻠﻪ) (ﻣﺎه); ﺟﻠﺪ ﯾﺎ دوره اﻧﺘﺸﺎر (ﺷﻤﺎره : ) ﺷﻤﺎره ﺻﻔﺤﺎت

(1)    Chhibber PK, Majumdar SK. Foreign ownership and profitability: Property rights, control, and the performance of firms in Indian industry. Journal of Law & Economics. 1999;42(1): 209–238.

(2)    Wang F, Maidment G, Missenden J, Tozer R. The novel use of phase change materials in refrigeration plant. Part 1: Experimental investigation. Applied Thermal Engineering. 2007;27(17–18): 2893–2901. Available from: doi:10.1016/j.applthermaleng.2005.06.011.

 

توجه:

نوشتن منابع باید با استفاده از برنامه end note انجام گیرد. در غیر اینصورت مقاله عودت خواهد شد.

 

11ـ معادل لاتین واژه‌ها به صورت زیرنویس قابل قبول نبوده و بایستی در داخل متن و در داخل پرانتز آورده شود.

12ـ مقالات دریافتی توسط هیات تحریریه و داوران علمی مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت قبولی چاپ خواهد شد. هیأت تحریریه در رد یا قبول مقالات آزاد است.

13- برای انتخاب معادل واژگان لاتین در زبان فارسی، به منابع رسمی نظیر واژگان مصوب فرهنگستان و واژگان مصوب مرکز پیش‌دانشگاهی مراجعه شود. ویراستار در خصوص جایگزین کردن واژگان لاتین با واژگان مصوب و ویرایش متن ارسالی مختار است.

14- در صورت عدم هماهنگی مقالات ارسالی با چهارچوب مجله، مقالات عودت داده خواهد شد.

 مقاله‌های تحلیلی

مقاله‌های تحلیلی، مطالبی است که توسط مولفین دیگر نقد و ارزیابی می‌شود. نویسنده(گانی) می‌توانند مقاله تحلیلی ارائه نمایند که حداقل سه مقاله پژوهشی در زمینه موضوع مورد نظر در مجلات علمی داخلی یا خارجی به چاپ رسانده باشند. مقاله‌های تحلیلی باید حداقل 3 و حداکثر 7 صفحه بوده و شامل چکیده فارسی و لاتین، مقدمه، مروری بر منابع، نتیجه‌گیری و فهرست منابع است.

 گزارشات درمانگاهی و مقاله‌های کوتاه

گزارشات درمانگاهی باید منحصر به فرد بوده و دارای عنوان، خلاصه فارسی و لاتین، مقدمه، گزارش درمانگاهی، بحث و فهرست منابع باشد. تعداد صفحات حداقل2 و حداکثر 3 صفحه و تعداد منابع حداکثر 6 عدد باشد.

مقاله‌های کوتاه باید دارای عنوان، خلاصه فارسی و لاتین، مقدمه، روش کار، نتیجه، بحث و فهرست منابع بوده و حداقل2 و حداکثر 5 صفحه و تعداد منابع حداکثر 10 عدد باشد.

نحوه ارسال مقالات:

1- تمامی مقالات بایستی فقط از طریق  وب سایت مجله      http://jcp.srbiau.ac.ir  در قالب فایل 2007  یا 2010 پس از ثبت نام در وب سایت ارسال گردد. به مقالاتی که به طرق دیگر ارسال شوند ترتیب اثر داده نخواهد شد.

2-تمامی مقالات ارسالی بایستی دارای فرم تعهد مخصوص امضاء نویسندگان باشند در غیر اینصورت به مقالات ارسالی ترتیب اثر داده نخواهد شد.

 

هزینه چاپ مقاله:

  • براساس آیین‌نامه تعیین هزینه پردازش مقاله در نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به شماره 3112 مورخ 1400/1/23 مقرر گردید 500 هزار تومان بابت ارسال هر مقاله (جهت داوری مبلغ 150/000 تومان و پس از تایید نهایی مبلغ 350/000 تومان) جهت پذیرش و چاپ مقاله از مولفان محترم دریافت گردد. (لازم به ذکر است در صورتی که مقاله از طرف داوران محترم مردود اعلام شود مبلغ150/000 تومان اولیه قابل بازگشت به مولفان نمی‌باشد.)
  • پرداخت به صورت آنلاین و از طریق لینک فعال شده در صفحه شخصی نویسنده مسئول مقاله با شماره حساب 0115860823008 شناسه واریز 41920300000000371 بانک صادرات انجام می شود. لطفا از مرورگر فایرفاکس جهت پرداخت استفاده نمائید.

 

پایگاه‌ مشابهت‌یاب"همیاب سیناوب" جهت کنترل عدم همپوشانی مقالات فارسی (plagiarism checker)

 

  پایگاه‌های مشابه‌یاب جهت کنترل عدم همپوشانی مقالات انگلیسی (plagiarism checker):

   https://www.duplichecker.com/

   http://www.dustball.com/cs/plagiarism.checker/

  http://smallseotools.com/plagiarism-checker/

 

بسمه تعالی

فرم تعهد به فصلنامه پاتوبیولوژی مقایسه ­ای توسط نویسندگان مقاله­ ها

• عنوان مقاله:
 
•نویسنده اصلی:     (Corresponding Author)
 
•نویسندگان به ترتیب اولویت:
 
•نشانی محل کار و منزل نویسنده مسئول:
 
• شماره تلفن ثابت با کد شهر مربوطه نویسنده مسئول:
 
• شماره تلفن همراه یا فاکس نویسنده مسئول:
 
• نشانی پست الکترونیکی نویسنده مسئول:
 
• اینجانب ................................ نویسنده اصلی مقاله بالا، متعهد می­شوم این مقاله تاکنون در مجله یا سمینار داخلی و خارجی دیگری ارایه نشده است و تا زمان تأیید نتیجه در هیأت تحریریه فصلنامه پاتوبیولوژی مقایسه ای آن را به مجله دیگری ارایه نخواهم داد و در صورت عدم چاپ مقاله در هر مقطع زمانی هیچگونه ادعایی نخواهم داشت و مسئولیت مقاله مذکور را به عهده می­گیرم. (تمامی نویسندگان مقاله بایستی این فرم را امضا کنند. چون بعدا امکان تغییر اسامی و ترتیب نویسندگان وجود نخواهد داشت).

یادآوری مهم:

( اگر چنانچه مقاله مستخرج از پایان نامه یا طرح پژوهشی می­باشد در نوشتن اسامی نویسندگان و ترتیب آنها دقت فرمایید و حتما با پژوهش دانشکده خود در این مورد هماهنگی­های قبلی را انجام دهید).

 

امضا کنندگان:                                      تاریخ:                     مسئولیت در مقاله:

 

 

 

فرم تعهد 

فرم تعارض منافع مجله پاتوبیولوژی مقایسه ای